Ivana píše ✍️ O štěstí a radosti

Zatímco svět pluje na vlnách strachu a obav, já se nořím do témat štěstí a radosti. Co jsem o nich zjistila?

Mary Pipher ve své knize Ženy plují na sever výstižně píše, že štěstí je volba a soubor dovedností. To mi v lecčems otevřelo oči. 

Pro štěstí se nejdříve musíme rozhodnout. Často nás něco omezuje. Ale vždy si můžeme zvolit, jak k tomu přistoupíme. Rozvíjet vděčnost a to pozitivní. Ve chvíli, kdy se rozhodneme, můžeme začít budovat náš vlastní soubor dovedností, který nás ke štěstí přiblíží. 

Jak říká Mary: „Na štěstí není nikdy pozdě. Zoufalství i štěstí bývají sebenaplňujícím se proroctvím. Staneme se tím, kým věříme, že se můžeme stát.

Štěstí se pojí s vnějšími okolnostmi. Znamená cítit se dobře a dostat to, co chceme. V jistém smyslu si od života něco bereme. Vychází z řeckého slova makarios – osvobození od starostí, hojnost zdraví nebo peněz. Jeho protipólem je smutek.

Radost se pojí s vděčností a smyslem. Smysluplnost často zahrnuje i utrpení. Vychází z řeckého slova chairo – dobrá nálada duše, vyvrcholení bytí. Jejím protipólem je strach.

Obojí se můžeme naučit zvát do svého života. Jak říká Mary: „Smysl života sami tvoříme, když se rozhodujeme, co budeme dělat, jak budeme pomáhat a jaké příběhy budeme sami sobě vyprávět.

Nechávám to na sebe působit jako určitou kotvu. Vědomě si volím hledat štěstí a radost, i když vnější svět je plný smutku a utrpení. Zaměřuji se na to, co dělám, jak pomáhám a co vyprávím.